Неизвестни Фактически твърдения за лосарството

Неизвестни Фактически твърдения за лосарството

Неизвестни Фактически твърдения за лосарството

Blog Article



За опазване на лозовата реколта от болести основно се разчита и до голяма степен се надценяват възможностите на химичния метод.

Автор: Юлиана Стоичкова Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството.

Лозовите насаждения обикновено се правят през есента (но понякога и пролетта), защото шансът за прихващане е по-висок и има вероятност за по-добър растеж на лозите през първата година.

Сите три реони се одликуваат со конкретни климатско-почвени услови, кои се предуслов за сортиментот на при подигање на лозови насади.

Одделението за лозарство изработува апликативни проекти врз основа на договорно – стручни услуги со институции или индивидуални земјоделски производители за подигнување нови и одржување на лозови насади во род, стручни совети и помош при имплементација на нови современи технологии во производството на винско и трпезно грозје, а исто така изготвува мислења и извештаи од стручни вештачења.

Освен това влошава физическата структура на почвата и намалява качеството на гроздето, като намалява количеството на захари.

В отговор на наши читателки, които желаят и в селските си къщи да отгледат лоза, ще отговорим:

Кадарот на Одделението за лозарство одржува настава на втор циклус студии на студиските програми Енологија и Органско и биодинамично растително производство.

Промените в климата оказват най-значимо влияние върху фенологията на лозовото растение. В много райони на страната се отчита по-ранно настъпване на вегетацията при отделните сортове лози и вследствие на по-високите температури самите фенофази протичат по-кратко. По-ранното начало на вегетацията при лозата често я поставя при висок риск от поражения от късен пролетен мраз, особено в някои райони на Северна, Северозападна и Източна България или в различни котловинни зони.

Во калнедарот на лозарот спаѓаат изучувањето на грозјата кои се берат и се пренесуваат до винаријата, кастрење на лозници зимно време, орање на почвата за нејзино растресување и откривање на основата на лозниците, лозарство нивно процветување и цветање и кастрење на лозниците за добивање на грозје летно време. Лозарите не се винари бидејќи тие не ги прозиведуваат вината, туку само го надгледуваат и изучуваат процесот на растење.

Според нея в близко бъдеще основният проблем ще бъде достъпът до вода, без която не може да се отглежда грозде.

“Климатичните промени засягат не само производството ни, но и променят манталитета в лозарския сектор”, заяви Ева Плазас, енолог във “Виларнау”.

Светлана Боянова: Браншът се нуждае от втори транш по Украинската помощ, става дума за оцеляване

В края на вегетацията и плододаването през септември-октомври е необходимо да се подхрани с калий.

Report this page